Tuczno kończy 690 lat! 24.02.1331r. –24.02.2021r.

24 lutego tego roku przypada 690. rocznica nadania naszemu miasteczku praw miejskich.

Pierwszym oficjalnym dokumentem, stwierdzającym, że Tuczno było już wówczas miasteczkiem, jest akt sprzedaży ziemi przez Wedllów. Transakcja została zawarta w 1306 r. Dokument stwierdza, że Wedell, dziedzic na Tucznie („Dominus haereditalis in Tuctz"), sprzedaje mieszczaninowi w Tucznie (urzędnikowi miasta Tuczna) Krzysztofowi Boltenowi („fa-moso viro Christophero Bolten famulo nostro civi in Tuetz”) majątek Strzelno o pow. 7 Hufen za cenę 60 Marek Finkelaugen (moneta pomorska). Drugi z kolei dokument nosi datę 24 II 1331 r., mocą którego bracia Ludwik i Dambrecht Wedllowie nadają miastu prawo magdeburskie. Dokument ten jest sporządzony w języku niemieckim (Plattdeutsch).

(źródło: tekst - Wikipedia)

Te urodziny będą inne niż zwykle – i słusznie, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Coroczny konkurs dla przedszkolaków z grupy „0” odbędzie się w późniejszym terminie.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Tuczno na starej fotografii” przygotowanej

w Bibliotece Publicznej.

Nadanie praw Miejskich

Wystawa "Tuczno na starej fotografii"