Przed nami Tydzień Bibliotek 2021.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbędzie się w bibliotekach w całej Polsce w dniach 8 – 15 maj br., pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak co roku włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

Proponujemy Wam dużo dobrej zabawy i zapraszamy do:

08 – 15.05.2021 r. - Manufaktura książki – zrób dotykową książkę i wygraj nagrodę

Co trzeba zrobić?
Należy  zaprojektować i wykonać  książkę  dotykową dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Treść książki stanowi wiersz Jana Brzechwy „Na Wyspach Bergamutach”. Do jej zrobienia należy wykorzystać równego rodzaju materiały o różnej fakturze i wykazać się pomysłowością.

CO TO JEST KSIĄŻKA DOTYKOWA?
Najprościej: jest to książeczka, którą ogląda się dotykiem. :) Książeczki z ilustracjami dotykowo-fakturowymi przeznaczone są dla dzieci niewidomych i słabowidzących, a szczególnie dla najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać w alfabecie braille'a. Ilustracje dotykowe wykonane z materiałów o różnych fakturach (możliwie najwierniej odzwierciedlających rzeczywiste tekstury rzeczy, które przedstawiają) pomagają dzieciom trenować zmysł dotyku a także wyobrażać sobie świat, którego nie widzą. Tekst w takiej książeczce pełni rolę drugoplanową, najważniejsza jest przejrzysta i czytelna ilustracja.

Dostarczcie ją do 15 maja 2021 r. do Biblioteki Publicznej w Tucznie, ul. Wolności 14.

Do dzieła i powodzenia! :)

Na Wyspach Bergamutach

Na wyspach Bergamutach

Podobno jest kot w butach
Widziano także osła
Którego mrówka niosła
Jest kura samograjka
Znosząca złote jajka
Na dębach rosną jabłka
W gronostajowych czapkach
Jest i wieloryb stary
Co nosi okulary
Uczone są łososie
W pomidorowym sosie
I tresowane szczury
Na szczycie szklanej góry
Jest słoń z trąbami dwiema
I tylko wysp tych nie ma…..

11.05.2021 r. - „Lokomotywa”, „Ptasie radio” Julian Tuwim - czytanie na ekranie, czytają członkinie DKK w Tucznie (pani Bożena Milewska oraz Michalina Kindel)

12. 05.2021 r.  - „Moja Biblioteka” - quiz  online z wiedzy  na temat Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Tucznie. Pytania zostaną umieszczone na stronie internetowej biblioteki  do godziny 9.00. Na rozwiązania czekamy do 15 maja.

13.05.2021 r. - „Pchła Szachrajka” Jan Brzechwa – czytanie na ekranie,

czytają członkinie DKK w Tucznie (pani Bożena Milewska oraz Michalina Kindel)

14.05.2021 r.  - Tuwim czy Brzechwa? – quiz online ze znajomości twórczości poetów. Pytania zostaną umieszczone na stronie internetowej biblioteki do godziny 9.00. Na rozwiązania czekamy do 17 maja.