Archiwalna Strona Biblioteka Tuczno - Twórczość Olgi Tokarczuk na DKK

Twórczość Olgi Tokarczuk na DKK

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018,  najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie, za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”.VTokarczuk mówi: „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek.

Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

Kim jest Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla ?

Eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Do tej pory została laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Powieść "Prowadź swój pług...", na podstawie której Agnieszka Holland zrealizowała film "Pokot", znalazła się na liście 100 najlepszych książek XXI w. według "Guardiana".

Jej działalność, poglądy oraz twórczość były wielokrotnie obiektami krytyki ze strony działaczy i przedstawicieli niektórych środowisk prawicowych.

Dobrze, że na spotkaniach DKK można delektować się pyszną kawą, bo ta pobudza zmysły do dyskusji. A tematów do rozmowy nie brakuje, bo pisze je życie, otaczający świat, lokalna społeczność.. Ważne, by dokonać mądrej selekcji i pochylić się nad tym, co ważne, piękne, wartościowe, pouczające.

A styczeń  w DKK zapowiada się tajemniczo…. za sprawą książki „Nie ma” autorstwa Mariusza Szczygieł. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.