Archiwalna Strona Biblioteka Tuczno - KONSTYTUCJA 3 MAJA

KONSTYTUCJA 3 MAJA

W latach 1788-1791 w Warszawie obradował sejm zwany Sejmem Wielkim lub Sejmem Czteroletnim. Plonem działań tego sejmu była Ustawa Rządowa (zwana Konstytucją 3 Maja).

Stanowiła ona kompromis między monarchiczno-konstytucyjnym programem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a republikańskim programem przywódców stronnictwa patriotycznego: ks. Hugona Kołłątaja (któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje), Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Była ona wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze. Wprowadzała w Rzeczypospolitej monarchię parlamentarną.

Była pierwszą w Europie, a drugą po amerykańskiej (uchwalonej w 1787r.), ustawą zasadniczą regulującą podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli, zasady organizacji władz państwowych oraz zagadnienia związane z obroną całości terytorium Rzeczypospolitej.

Mimo że Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie piętnaście miesięcy (do czasu przystąpienia króla Stanisława Augusta do Targowicy) to przeszła do "tradycji narodu jako dowód jego wielkości w dobie upadku, stając się symbolem dążeń niepodległościowych, działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli" (A. Ajnenkiel).

Główne postanowienia Konstytucji 3 Maja:

1. Wprowadza się podział władzy rządowej na:
    1. prawodawczą: wykonywa sejm, złożony z izby poselskiej i senatorskiej, przy czym izba pierwsza uchwala projekty, druga zaś zatwierdza je lub nie;
    2. wykonawczą: król łącznie ze Strażą Praw (radą ministrów złożoną z prymasa, 5 ministrów i marszałka sejmu) rozdziela urzędy, dowodzi wojskiem
    3. sądowniczą: władzę oddaje się w ręce I instancji, a przysługuje od nich apelacja do trybunałów.
  2. Zniesienie liberum veto; uchwały na sejmach miały zapadać większością głosów (zniesienie zasady jednomyślności przy podejmowaniu decyzji)
  3. Zniesienie wolnej elekcji, po śmierci Stanisława Augusta na tronie Rzeczypospolitej zasiadać mieli władcy z dynastii saskiej
  4. Włączeni prawa o miastach oraz reformy wojskowej i skarbowej
  5. Chłopi pod opieką państwa (zatwierdzenie umowy o zmianie pańszczyzny na czynsze); szlachcie zostawia się dawne przywileje