Styczniowe spotkanie DKK

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece w Tucznie  odbyło się 29.01.2020 r. mówiliśmy o książce „Nie ma” Mariusza Szczygła,  za którą autor otrzymał  Nagrodę Literacką Nike w 2019 r. Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś „nie ma”, niż jest.

Tymi słowami przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike prof. Marek Zaleski obwieścił, że jej laureatem został właśnie Mariusz Szczygieł. Istotny jest również fakt, że reporter otrzymał także nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej”, towarzyszącą Nagrodzie Literackiej Nike.

Czym jest Nie ma? Zbiorem opowieści, których bohaterami są rozmaici ludzie. Pochodzący z różnych światów, na innych etapach życia, mających inne marzenia i oczekiwania. Łączy ich to różnie doświadczane nie ma, ale i osoba autora, po raz kolejny potrafiącego nie tylko słuchać (a dzięki temu wydobyć z ludzi to, co najciekawsze, choć często głęboko skrywane), ale i pięknie ubrać wszystkie historie w całość. Nie ma, a jest.

Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. "Nie ma" to rozpisana na wiele głosów opowieść o utratach, o nieobecności. A także o tym, jakimi ludźmi się stajemy po tych utratach. Każdy z nas ma swoje "nie ma". I choć czasem mamy w środku "kompletne pobojowisko" - starajmy się "zrobić sobie raj" z tego, co nam zostało.

Na kolejne spotkanie członkinie klubu przeczytają dwie powieści: Anna Gavalda – „Rozbrojeni”, Margaret Atwood – „Opowieść podręcznej”