Tydzień Bibliotek

W dniach od 8-15 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodziliśmy w całej Polsce Tydzień Bibliotek. Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody, proponując ciekawy program.

W dniach 8 – 15 maja zorganizowałyśmy kiermasz książek, w którym można było nabyć książkę za 1 zł.

9 maja odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Grupa 34 uczniów        wpisała się  w ROK Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

i Stanisława Moniuszki czytając utwory, fragmenty utworów tychże jubilatów.

10 maja zaprosiłyśmy dzieci z Przedszkola Publicznego w Tucznie (grupa „Misie”) na zabawy z książką pod hasłem „W niezwykłej krainie bajek i baśni” . Czarodziej Kadabra niestety powrócił do biblioteki. Grupa przedszkolaków " zmagała się z bałaganem w Krainie Bajek , który powstał za sprawą złego czarodzieja. Jak zawsze wszystko się pięknie udało, w Krainie Bajek zapanował idealny porządek. Brawo Przedszkolaki, bez Was nie dalibyśmy rady. W dalszej części spotkania dzieci zapoznały się z Biblioteką, jej celem i zadaniami oraz omówiliśmy sobie "Prośby książki" posługując się przykładami z życia biblioteki. Na koniec spotkania dzieci otrzymały zakładki do książki.

14 maja odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci przedszkolnych (grupa „Wiewiórki”) pod hasłem „Droga książki od pisarza do czytelnika” ". Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Zapoznano dzieci z etapami powstawania książki na podstawie historyjki obrazkowej „ Jak powstaje książka” . Efektem końcowym warsztatów była książka pt.” Dominik szuka przyjaciela”, którą uczestnicy sami napisali i zilustrowali.

.
15 maja zorganizowałyśmy ciekawe zajęcia dla uczniów klasy „0”Szkoły Podstawowej w Tucznie - „Dzieje książki i pisma” . Gdy na Ziemi pojawił się człowiek zrodziła się potrzeba porozumiewania się, przekazywania informacji. Oczywiście nie istniała jeszcze książka w dzisiejszej postaci. Jej wygląd zmieniał się w ciągu wieków, a przyczyniały się do tego kolejne wynalazki. Przedstawiono dzieciom , jak wyglądała książka w różnych momentach historii i w różnych kulturach. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje biblioteka, jakie posiada książki, zostali również zapoznani z "Prośbami Książki", w których książka prosi czytelnika o poszanowanie. Efektem końcowym warsztatów była również książka pt.” Dominik szuka przyjaciela”, którą uczestnicy sami napisali i zilustrowali.

Galeria zdjęć z obchodów Tygodnia Bibliotek