Walcząca Warszawa na marcowym spotkaniu DKK

„Zwycięstwo będzie twoją nagrodą, zdrada karana jest śmiercią." Cytat ten pochodzi z omawianej, w dniu 26  marca 2015 roku na spotkaniu DKK, książki autorstwa Anny Herbich „Dziewczyny z Powstania".  W roku 2014 ukazało się szereg publikacji dotyczących tego zrywu narodowego. Niektóre z książek starały się odpowiedzieć na pytanie czy powstanie miało sens. Dziewczyny z Powstania to książka inna od wszystkich, opowiada bowiem o warszawskich kobietach w czasie Powstania Warszawskiego, pokazuje nam jedenaście wstrząsających historii ludzkiego – kobiecego losu czasu wojny i walki o niepodległą Warszawę.

Należy pamiętać, że Powstanie nie było tylko męską sprawą i walką, brały w nim udział również kobiety, nie dotyczyło tylko żołnierzy, a ludność cywilna poniosła wielkie ofiary. Już z prologu książki możemy się dowiedzieć, że „1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek całego życia i przeżyły gehennę wypędzenia." Większość z nich cudem uniknęła śmierci. I co ciekawe – każda twierdzi, że gdyby znów przyszło wybierać, to bez wahania podjęłyby tę samą decyzję - poszłyby walczyć.

Po przeczytaniu „Dziewczyn z Powstania" współczesny człowiek powinien zapamiętać kończący książkę fragment „ – Czy twoje miasto jest bombardowane? Czy twojemu mężowi grozi śmierć od nieprzyjacielskiej kuli? Czy twoje dzieci głodują? Jeżeli nie, to nie masz powodu do narzekania. Wszystko inne jest bowiem błahostką".

Kolejne spotkanie klubowiczów 29 kwiecień godz. 16.00, będziemy omawiać dorobek pisarski Magdaleny Kordel. Autorkę wielu bestselerowych książek o tematyce kobiecej będziemy gościć w naszej  Bibliotece w maju. Zapraszamy wszystkich chętnych.