DKK dyskutował o reportażu Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", a wędrujące tabory dawno zniknęły z europejskiego pejzażu. Są Romowie i choć jest ich w Europie 15 milionów, niewiele o nich wiemy. W naszej świadomości nadal tkwią stereotypy i uprzedzenia, a jednocześnie zachwyca nas ich barwny folklor.

W styczniu 2015 r. tuczyński  DKK dyskutował  o reportażu Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”. Bronisława Wais – Papusza - po cygańsku Lalka. Jej data urodzenia i miejsce urodzenia nie są pewne (tabor – las – gwiazdy) 1908, 1909 lub 1910 rok może sierpień, a może maj. O jej przyszłości zdecydowała trzecia noc po narodzinach. Cyganki opowiadały, że wtedy zjawił się duch, wyliczył dobro które ją spotka, jak również zło które przeżyje. Słów ducha jednak bały się powtórzyć – szeptały tylko, że będzie z niej wielka duma, albo wielki wstyd.

Jerzy Ficowski rok przed jej śmiercią pisał, ze zapłaciła wysoką cenę za swoje dawne marzenia, o pozostawieniu po sobie czegoś trwałego i pięknego. Przepraszał ją, że przyczynił się do jej sławy i do jej klęski. Mówił, ze jej sławę może uważać za swoją zasługę, a jej klęskę i odrzucenie za swoją prawdziwą winę.

 Papusza zmarła 8 lutego 1987 roku – pochowano ją z dala od mogił cygańskich. Zostały po niej wiersze, nieliczne dokumenty filmowe i radiowe, gdzie opowiada o swojej twórczości. Piękna dusza, tragiczne losy. Jaka była Papusza? Krucha, wrażliwa, uduchowiona, ale też silna i zdeterminowana, bo umiała przeciwstawić się rodzinie i swojej społeczności. Papusza to postać niezwykle złożona i trzeba być kimś niezwykłym by tę dwoistość udźwignąć, a nam czytelnikom zrozumieć.

Ten reportaż to opowieść nie tylko o cygańskiej poetce, ale o Cyganach i ich życiu, obyczajach – cygańskim kodeksie – który dla Cygana jest święty. Za pogwałcenie tych reguł jest kara. Karą dla Papuszy było odrzucenie. Wykluczona przez swoich braci cygańskich za zdradę, była tak naprawdę największą orędowniczką ich kultury, zwyczajów, życia ludzi wolnych.

Następne spotkanie DKK 25.02.2015 r. godz. 16.00. Omawiana będzie książka Katarzyny Targosz „Wiosna po wiedeńsku”. Spotkania otwarte są dla wszystkich. Zapraszamy!