Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Organizatorami akcji są Instytut Książki oraz British Council.

Projekt DKK to adaptacja brytyjskiej idei reading clubs - wspólnego czytania i rozmowy o książkach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Kluby działają od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia: od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI:

-  stanowią grupy czytelnicze, działające przy bibliotekach

- klubowicze spotykają się raz w miesiącu i dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej

- to ciekawa wymiana poglądów  na temat literatury

- DKK to przede wszystkim dobra zabawa i miłe towarzystwo.

 Do DKK można dołączyć w każdej chwili, bo rozmowa stanowi przedłużenie przyjemności lektury!      

Miejsce spotkań: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Tucznie, ul. Wolności 14
Koordynator: Małgorzata Karasek

DKK dyskutował o reportażu Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", a wędrujące tabory dawno zniknęły z europejskiego pejzażu. Są Romowie i choć jest ich w Europie 15 milionów, niewiele o nich wiemy. W naszej świadomości nadal tkwią stereotypy i uprzedzenia, a jednocześnie zachwyca nas ich barwny folklor.

W styczniu 2015 r. tuczyński  DKK dyskutował  o reportażu Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”. Bronisława Wais – Papusza - po cygańsku Lalka. Jej data urodzenia i miejsce urodzenia nie są pewne (tabor – las – gwiazdy) 1908, 1909 lub 1910 rok może sierpień, a może maj. O jej przyszłości zdecydowała trzecia noc po narodzinach. Cyganki opowiadały, że wtedy zjawił się duch, wyliczył dobro które ją spotka, jak również zło które przeżyje. Słów ducha jednak bały się powtórzyć – szeptały tylko, że będzie z niej wielka duma, albo wielki wstyd.

czytaj więcej »

Kolejne spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza 28.01.2015 r. o godz. 16.00 na spotkanie z książką Angeliki Kuźniak „Papusza”.

Książka jest opowieścią reporterską o utalentowanej cygańskiej poetce Bronisławie Wajs. Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.
Zapraszamy wszystkich miłośników książek!

czytaj więcej »

Lekcja historii na DKK

Tym razem członkowie DKK , przy okazji lektury „Kresowe opowieści” Edwarda Łysiaka,  mieli zapewnioną oryginalną i ciekawą lekcję historii, która nie daje prostego rozwiązania, a zmusza do refleksji i samodzielnego wyciągania wniosków.

 "Kresowa opowieść" jest pozycją dla czytelników, którzy fascynują się obszarem Kresów z przełomu lat 30. i 40. Porusza i wstrząsa, zmusza do refleksji, przedstawia tragiczne historie rodzin, mieszanych małżeństw i przyjaźni, którą zniszczyły podziały.

czytaj więcej »

Zapraszamy na kolejne spotkanie miłośników dobrej książki

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza wszystkich chętnych na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 października,  w środę, o godz. 16:00. Nasza propozycja na spotkanie to „Kresowa opowieść” Edwarda Łysiaka.

"Kresowa opowieść" jest debiutem pisarskim Edwarda Łysiaka. Książka powstała na podstawie wspomnień m.in. mamy i babci Autora, które jako mieszkanki Rybna (wsi położonej w południowej części byłego województwa stanisławowskiego, na pograniczu z Rumunią) były świadkami ukraińskich pogromów ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Pisząc powieść, Autor chciał ocalić od zapomnienia trudne, bolesne fakty z historii polsko-ukraińskich relacji. Materiały do książki zbierał 10 lat. „Kresowa opowieść” wnikliwie oddaje realia tamtych czasów.

czytaj więcej »

DKK po wakacjach!

Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK odbędzie się 01.10.2014 r. o godz.16.00.  W tym też dniu naszą Bibliotekę odwiedzi pisarka Pani Karolina Kubilus, autorka  poczytnych powieści : „Jak zjeść słonia”, „Serce nie słucha”, „Zobaczyć tęczę”, „Szczęście w kolorze burgunda” .

Pozycje dostępne w Bibliotece.

Zachęcamy do lektury oraz poznania twórczości autorki.

 

 

 

 

czytaj więcej »