Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Organizatorami akcji są Instytut Książki oraz British Council.

Projekt DKK to adaptacja brytyjskiej idei reading clubs - wspólnego czytania i rozmowy o książkach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Kluby działają od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia: od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI:

-  stanowią grupy czytelnicze, działające przy bibliotekach

- klubowicze spotykają się raz w miesiącu i dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej

- to ciekawa wymiana poglądów  na temat literatury

- DKK to przede wszystkim dobra zabawa i miłe towarzystwo.

 Do DKK można dołączyć w każdej chwili, bo rozmowa stanowi przedłużenie przyjemności lektury!      

Miejsce spotkań: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Tucznie, ul. Wolności 14
Koordynator: Małgorzata Karasek

Walcząca Warszawa na marcowym spotkaniu DKK

„Zwycięstwo będzie twoją nagrodą, zdrada karana jest śmiercią." Cytat ten pochodzi z omawianej, w dniu 26  marca 2015 roku na spotkaniu DKK, książki autorstwa Anny Herbich „Dziewczyny z Powstania".  W roku 2014 ukazało się szereg publikacji dotyczących tego zrywu narodowego. Niektóre z książek starały się odpowiedzieć na pytanie czy powstanie miało sens. Dziewczyny z Powstania to książka inna od wszystkich, opowiada bowiem o warszawskich kobietach w czasie Powstania Warszawskiego, pokazuje nam jedenaście wstrząsających historii ludzkiego – kobiecego losu czasu wojny i walki o niepodległą Warszawę.

czytaj więcej »

25 marca 2015 r.

Podczas lutowego  spotkania tuczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki przedmiotem dyskusji czytelników była „Wiosna po wiedeńsku” Katarzyny Targosz.               

"Wiosna po wiedeńsku" to przede wszystkim powieść obyczajowa, dopiero później kryminał, i to z przymrużeniem oka.  Główną bohaterką jest Katarina – polska projektantka mody mieszkająca w Wiedniu. Ma nietuzinkowych przyjaciół, jest wśród nich Wujo – malarz, który prawie nigdy nie sprząta i je bez przerwy jaja, jest Wiktor vel Wiktoria, nieustannie na diecie, choć zajada ze smakiem ananasy, manifestującym/cą na każdym kroku swoją "kobiecość". A także rozchwiana emocjonalnie przyjaciółka Kate – Karol,  Yvonne o sylwetce podobnej do siedzącego psa, tajemniczy Facet w Kapeluszu…

czytaj więcej »

DKK dyskutował o reportażu Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", a wędrujące tabory dawno zniknęły z europejskiego pejzażu. Są Romowie i choć jest ich w Europie 15 milionów, niewiele o nich wiemy. W naszej świadomości nadal tkwią stereotypy i uprzedzenia, a jednocześnie zachwyca nas ich barwny folklor.

W styczniu 2015 r. tuczyński  DKK dyskutował  o reportażu Angeliki Kuźniak pt. „Papusza”. Bronisława Wais – Papusza - po cygańsku Lalka. Jej data urodzenia i miejsce urodzenia nie są pewne (tabor – las – gwiazdy) 1908, 1909 lub 1910 rok może sierpień, a może maj. O jej przyszłości zdecydowała trzecia noc po narodzinach. Cyganki opowiadały, że wtedy zjawił się duch, wyliczył dobro które ją spotka, jak również zło które przeżyje. Słów ducha jednak bały się powtórzyć – szeptały tylko, że będzie z niej wielka duma, albo wielki wstyd.

czytaj więcej »

Kolejne spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza 28.01.2015 r. o godz. 16.00 na spotkanie z książką Angeliki Kuźniak „Papusza”.

Książka jest opowieścią reporterską o utalentowanej cygańskiej poetce Bronisławie Wajs. Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.
Zapraszamy wszystkich miłośników książek!

czytaj więcej »

Lekcja historii na DKK

Tym razem członkowie DKK , przy okazji lektury „Kresowe opowieści” Edwarda Łysiaka,  mieli zapewnioną oryginalną i ciekawą lekcję historii, która nie daje prostego rozwiązania, a zmusza do refleksji i samodzielnego wyciągania wniosków.

 "Kresowa opowieść" jest pozycją dla czytelników, którzy fascynują się obszarem Kresów z przełomu lat 30. i 40. Porusza i wstrząsa, zmusza do refleksji, przedstawia tragiczne historie rodzin, mieszanych małżeństw i przyjaźni, którą zniszczyły podziały.

czytaj więcej »