Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Organizatorami akcji są Instytut Książki oraz British Council.

Projekt DKK to adaptacja brytyjskiej idei reading clubs - wspólnego czytania i rozmowy o książkach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Kluby działają od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia: od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI:

-  stanowią grupy czytelnicze, działające przy bibliotekach

- klubowicze spotykają się raz w miesiącu i dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej

- to ciekawa wymiana poglądów  na temat literatury

- DKK to przede wszystkim dobra zabawa i miłe towarzystwo.

 Do DKK można dołączyć w każdej chwili, bo rozmowa stanowi przedłużenie przyjemności lektury!      

Miejsce spotkań: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Tucznie, ul. Wolności 14
Koordynator: Małgorzata Karasek

Styczniowe spotkanie DKK

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece w Tucznie  odbyło się 29.01.2020 r. mówiliśmy o książce „Nie ma” Mariusza Szczygła,  za którą autor otrzymał  Nagrodę Literacką Nike w 2019 r. Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś „nie ma”, niż jest.

czytaj więcej »

Terminy i tematy spotkań członków DKK w 2020 roku:

29 styczeń 2020 r. – Spotkanie organizacyjne,

26 luty 2020 r. -  Gavalda Anna – „Rozbrojeni”, Margaret Atwood – „Opowieść podręcznej”

25 marzec 2020 r. – Jax Joanna – „Białe  róże z Petersburga”

29 kwiecień 2020 r. – Wiśniewski Janusz Leon – „Koniec samotności”

27 maj 2020 r. – Spotkanie autorskie

25 czerwiec 2020 r. – Wyjazd do Kalisza Pom.

30 wrzesień 2020 r. – Morton Kate – „Córka zegarmistrza”

28 październik 2020 r. – Tokarczuk Olga – „Opowiadania bizarne”

25 listopad 2020 r. – Terakowska Dorota – „Tam gdzie spadają Anioły”

21 grudzień 2020 r. – Spotkanie wigilijne

 

czytaj więcej »

Twórczość Olgi Tokarczuk na DKK

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018,  najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie, za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”.VTokarczuk mówi: „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek.

czytaj więcej »

Spotkanie DKK dla dorosłych

Eric-Emmanuel Schmitt, "Oskar i pani Róża" oraz film „Chata”.
Wakacyjne spotkanie członków DKK odbyło się 28 sierpnia 2019 r. Dyskusja dotyczyła  książki Erica- Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża”.
Mały chłopiec na oddziale onkologii i starsza pani, która pomaga mu przetrwać trudne dni. Dzięki radom cioci Róży przechodzi przyspieszony kurs dorastania i jak roślina z Sahary przeżywa całe życie w krótszym czasie.

czytaj więcej »

Spotkanie DKK dla dorosłych

Na upalne, czerwcowe spotkanie Klubu zostały wybrane książki „Tak Cię kocham” Aleksandry Utrackiej-Skoczeń oraz „Chata nad jeziorem” Romy Fiszer.

„Chata nad jeziorem” opowiada pełną niespodziewanych zwrotów historię, z której wynika, że szczera przyjaźń jest najlepszą drogą ku miłości. Vanessa jest trzydziestoletnią malarką, w jej życiu uczuciowym następuje niespodziewany kryzys. Rezygnuje ze związku i ślubu z mężczyzną, z którym była od czasów szkoły średniej. Pokłócona z rodzicami, załamana, zamyka się na trzy miesiące w swojej pustelni, małym gdyńskim mieszkanku.

czytaj więcej »