Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Organizatorami akcji są Instytut Książki oraz British Council.

Projekt DKK to adaptacja brytyjskiej idei reading clubs - wspólnego czytania i rozmowy o książkach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Kluby działają od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia: od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI:

-  stanowią grupy czytelnicze, działające przy bibliotekach

- klubowicze spotykają się raz w miesiącu i dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej

- to ciekawa wymiana poglądów  na temat literatury

- DKK to przede wszystkim dobra zabawa i miłe towarzystwo.

 Do DKK można dołączyć w każdej chwili, bo rozmowa stanowi przedłużenie przyjemności lektury!      

Miejsce spotkań: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Tucznie, ul. Wolności 14
Koordynator: Małgorzata Karasek

Marcowe spotkanie DKK

30 marca 2016 r. w Bibliotece  spotkali się członkowie DKK, aby podyskutować o książce Sue Monk Kidd – „Czarne skrzydła”.

Dwie kobiety, dwie walki o wolność, jedna niezwykła przyjaźń… Sarah Grimké jest środkową córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Matka nazywa ją odmienną, ojciec twierdzi, że jest wyjątkowa. Na swoje 11 urodziny dostaje niecodzienny prezent – wyciągniętą z czworaków i obwiązaną lawendowymi wstążkami czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. Sarah nie chce „takiego prezentu”, czuje, że drugiego człowieka nie można posiadać… To dopiero początek jej problemów.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wspaniała powieść, która prowadzi nas w głąb do korzeni stanów południowych Ameryki, ukazując świat szokujących kontrastów, gdzie piękno współistnieje z brzydotą, a prawość towarzyszy na co dzień okrucieństwu. To nowe spojrzenie na problem niewolnictwa, niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Prowadzi nas w głąb do korzeni stanów południowych Ameryki, ukazując świat szokujących kontrastów, gdzie piękno współistnieje z brzydotą, a prawość towarzyszy na co dzień okrucieństwu. To nowe spojrzenie na problem niewolnictwa, niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Karolina Południowa, początek XIX wieku, czas niewolników, plantatorów. Czas bogactwa i biedy, białych i czarnych, panów i niewolników. I dwie bohaterki - każda z innego świata. Narracja w powieści prowadzona jest dwutorowo - również przez czarnoskórą służącą, dzięki temu dowiadujemy się, jak sytuacja wyglądała z punktu widzenia niewolników. Fascynująca powieść – tak orzekły uczestniczki spotkania.


 

czytaj więcej »

Marcowe Spotkanie DKK

W Bibliotece 2 marca  w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie klubowiczów ,czytelników należących do DKK działającego przy Bibliotece Publicznej w Tucznie . Przy filiżance kawy, herbaty klubowiczki prowadziły ożywione dyskusje  wokół powieści – „Stojąc pod tęczą „ oraz  „Horyzonty uczuć” Doroty Schrammek.

czytaj więcej »

Styczniowe Spotkanie DKK

27 stycznia r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem bohaterką spotkania były opowiadania „LOST AND FOUND’ Zadie Smith.

Zbiór zawiera trzy teksty zatytułowane „Martho, Martho”, „Piekło Hanwella” oraz „Ambasada Kambodży”.

Te krótkie formy to nie panoramy, lecz zbliżenia. I dokładnie tak jest - poznajemy fragment życia trzech osób. Można powiedzieć, że sondą przenikany do ludzkiej duszy. A tam widzimy: zagubienie, samotność, tęsknotę, ludzi na zakręcie. Sytuacja bohaterów budzi lekki niepokój. Tak naprawdę to nie za wiele wiemy o postaciach. Jesteśmy świadkami wycinka    z życia: Marthy, Hanwella i Fatou. Nigdy ze sobą się nie spotkali, mieszkają w innych miejscach, zajmują ich inne różne problemy. Jednak są w pewnym stopniu zagubieniu. Trochę przez los, który zgotował im takie, a nie inne życie, a trochę przez własne wybory.  W sumie do końca tego nie wiemy. Zachęcamy do lektury!!!

Następne spotkanie 26.02.2016 r. a tematem spotkania będzie twórczość  Doroty Schrammek.

Pani Dorota będzie gościem naszej Biblioteki 13.04.2016 r. Serdecznie zapraszamy!

    

czytaj więcej »

Grudniowe spotkanie DKK.

2 grudnia  2015 roku w Bibliotece odbyło się spotkanie DKK i rozmowa o książce Andrzeja Stasiuka „Wschód”.

 "Wschód" to nie tylko zapis podróży po Rosji, Chinach i Mongolii. To bardzo osobisty zbiór refleksji Stasiuka na temat kondycji współczesnego świata oraz ludzi, których tożsamość ukształtowała się pod wpływem potężnych sił historycznych mających swoje źródło w dalekiej Azji.

Kolejne spotkanie już w styczniu 2015 r., o czym można dowiedzieć się z bieżących komunikatów na stronie www.biblioteka.tuczno.pl.  Zapraszamy, bo warto !!!

czytaj więcej »

Pażdziernikowe spotkanie DKK

 28 października  spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, aby dyskutować o powieści „Dom tęsknot” Piotra Adamczyka. Akcja powieści toczy się w powojennym Wrocławiu. Kamienicę, którą opuścili jej dotychczasowi właściciele, niemiecka rodzina Freytagów, zamieszkują nowi lokatorzy. Osiedla się tu między innymi rodzina autora opowieści, kilkuletniego Piotrusia. Jego matka ciągle wierzy, że Niemcy zaraz wrócą do swoich domów i nie pozwala wyrzucić pozostawionych przez poprzednich właścicieli rzeczy. Dlatego na ścianach wciąż wiszą zdjęcia, w szafach niemieckie sukienki płaszcze, a w piwnicach stoją przetwory.

Po burzliwej dyskusji , zadaniem „ klubowiczek”,  powieść Piotra Adamczyka jest wielowątkowa. Fikcja literacka miesza się tutaj z wydarzeniami, które znamy z historii. Opowieść ta ma wiele twarzy, tyle ilu jest lokatorów wrocławskiej kamienicy. Na pierwszy rzut oka różnią się bardzo, ale jedno ich łączy – tęsknota. Każdy tęskni za czymś innym, za tym co bezpowrotnie utracili, co minęło lub za tym co, mają nadzieję, się wydarzy.

Następne spotkanie 02 .12.2015 r.  godz. 16.00, a dyskusja toczyć się będzie wokół książki „Wschód” Andrzeja Stasiuka.

czytaj więcej »